A password will be e-mailed to you.
kimchi1

 Kimchi z zielonej kapusty pekińskiej od razu po przygotowaniu

Robi się coraz zimniej, nie ma już tak dużego wyboru świeżych warzyw, w związku z tym postanowiłam przygotować kimchi – tradycyjne danie kuchni koreańskiej z kiszonych warzyw. Jego podstawą jest kapusta pekińska. Jest dość ostre ze względu na dodatek sproszkowanych papryczek chili. Koreańczycy jadają kimchi praktycznie przez cały rok jako przystawkę lub dodatek do dań, ale służy ono także jako składnik do przygotowania zupy (kimchi jjigae), placków z mąki ryżowej, a także do smażonego ryżu (kimchi bokkeumbap).

kim1

  Kimchi po 3 dniach

Składniki

2-3 kg kapusty pekińskiej

3-4 marchewki

1 rzodkiew japońska

1 cebula

5-7 ząbków czosnku

1 por

1 jabłko

pół szklanki mąki ryżowej

1 pęczek dymki

3-4 cm imbiru

papryka mielona ostra (najlepsza jest oryginalna koreańska)

chilli mielone

pół szklanki sosu rybnego

cukier

sól

Przepis

kim po5

   Kimchi po 5 dniach

Kapustę pekińską pokroić wzdłuż na ćwiartki, następnie na ósemki, wykroić twarde głąby i pokroić na kwadraty lub grube paski.  pokrojoną wrzucić na 10 minut do zimnej wody, następnie odcedzić i umieścić w naczyniu, suto posypując ją solą. Nie da się jej przesolić, gdyż na końcu będzie trzykrotnie płukana. Co pół godziny przekręcamy ją, a po dwóch godzinach płuczemy w dużej ilości zimnej wody. Czynność tę powtarzamy trzykrotnie. Odcedzoną z wody kapustę układamy w naczyniu, starając się, aby każdy jej kawałek był pokryty przygotowanym przez nas sosem.

Sos.

Czosnek, pokrojoną cebulę, pokrojony imbir, pokrojone jabłko oraz sos rybny zmiksować na miazgę. Rzodkiew japońską i marchew pokroić wzdłuż w pięciocentymetrowe paski (można też zetrzeć na tarce o dużych oczkach), dodać pokrojony w paski por oraz zieloną dymkę. W garnku zagotować ok. 2 szklanek wody z mąką ryżową i 2 łyżkami cukru. Powinien powstać dość gęsty kisiel. Kisiel po ostudzeniu wymieszać z warzywami oraz miazgą, dosypać chili i paprykę ostrą (kimchi powinno być dość ostre, ja dodaję conajmniej po 1 opakowaniu). Staram się jednak zawsze mieć w zapasie oryginalną koreańską paprykę chilli Gochugaru, którą kupuję przez internet w sklepach z żywnością orientalną.

Tak przygotowanym sosem obtaczamy całą kapustę i w pojemniku, garnku lub słojach odstawiamy na kilka dni, aż się ukisi. W lodówce można ją przechowywać kilka tygodni, ale zazwyczaj bardzo szybko się kończy 🙂

 

Na zdjęciach znajduje się moje obecne oraz poprzednie kimchi, W poprzenim użyłam więcej sosu i papryki, a i kapusta trafiła mi się inna – zupełnie biała. W tym nowym dodałam mniej sosu i papryki oraz więcej warzyw. Nie trzeba się kurczowo trzymać przepisu, i tak zawsze wychodzi bardzo dobre 🙂

 

KIM CHI

  Kimchi przygotowane z białej kapusty pekińskiej.